Ana sayfa Oyun Haberleri Google Stadia, iOS’a Resmi Web Uygulaması Getiriyor

Google Stadia, iOS’a Resmi Web Uygulaması Getiriyor

172
2

Google Perşembe günü Stadia bulut oyun hizmeti için iOS desteğini duyurdu ve Microsoft’un Apple’ın App Store kısıtlamalarını atlatmak için mobil web’e yönelmesinin izinden gitti. Google, Microsoft’un gelecek yıl bir ara iOS’ta rakip xCloud hizmetini sunma planına benzer şekilde, Apple’ın Safari tarayıcısının mobil sürümünde çalışacak olan Stadia’nın aşamalı bir web uygulaması sürümü oluşturduğunu söylüyor.

Ancak Google, önümüzdeki haftalarda sürümünün herkese açık olarak test edilmesiyle Microsoft’u son noktaya kadar yenmeyi planlıyor. Nvidia ayrıca bugün iOS’ta GeForce Now bulut oyun hizmetinin beta web uygulaması sürümünün bugün kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Apple, Ağustos ayı sonlarında bulut oyunlarıyla ilgili kurallarını netleştirdi ve Google ve Microsoft gibi sağlayıcılara, Apple’ın iPhone ve iPad’e oyun akışı sağlayan yazılımlara uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle App Store’da uygulamalarına izin verilmediğini söyledi.

Apple nihayetinde Microsoft ve diğerlerinin kamuoyu önünde eleştirilmesinin ardından kısıtlamalarını gevşetti, ancak App Store yine de şirketlerin App Store incelemesi için bireysel oyunlar göndermesini gerektiriyor. Microsoft, bunun yerine iOS için xCloud’un web uygulaması sürümünü geliştireceğine karar vermeden önce bu uzlaşmayı “tüketiciler için kötü bir deneyim” olarak nitelendirdi. Şimdi, Google da aynısını yapıyor.

İOS test duyurusu, Stadia’nın geçen sonbaharda halka açık lansmanının birinci yıl dönümüne denk geliyor. Google ayrıca bugün, Bungie’s Destiny 2’nin temel sürümünün artık aylık 10 dolarlık Stadia Pro aboneliği gerektirmeyeceğini ve bu haftanın başlarında yapılan açıklamanın ardından, oynaması ücretsiz oyunların ilk listesinin Stadia’ya geleceğini duyurdu. Stadia’da Google hesabına sahip herkes tarafından oynanabilecek.

Google ayrıca birinci yıl dönümünü yeni Stadia istatistiklerini duyurmak için bir fırsat olarak kullanıyor.

Şirket henüz kaç kişinin Stadia’ya kaydolduğunu veya Pro hizmetine abone olduğunu açıklamadı. Ancak şirket, platforma son 12 ayda 80’den fazla oyun sunduğunu ve yıl sonuna kadar 135’ten fazla oyunu desteklemeyi planladığını söylüyor. Ayrıca, son 12 ayda platforma bu ayın başlarında ilk kez aile paylaşımı da dahil olmak üzere 100’den fazla yeni özellik ekledi.

Steam DualSense Desteği Getirdi

İçeriği Değerlendirin

0 / 5

Your page rank:

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here